KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Letecký pohled na hrad Boskovice.
Řada přestaveb dala vzniknout nezaměnitelné podobě hradu Boskovice. Oblíbeným exponátem je cisterna se šlapacím kolem
Letecký pohled na hrad Boskovice.  
Autor / zdroj foto: Hrad Boskovice

Hrad Boskovice / Boskovice

V držení boskovického hradu se vystřídalo celkem šest šlechtických rodin a množství jednotlivých majitelů, v jejichž době docházelo k četným přestavbám i destrukcím. Proto si můžete všimnout tolika druhotně zazděných starších kamenických článků (zlomků portálů dveří, ostění oken, klenebních žeber apod.). Celá řada přestaveb tedy dala vzniknout nezaměnitelné podobě hradu Boskovice.

Oblíbeným exponátem hradu je cisterna se šlapacím kolem, pocházejícím z doby okolo roku 1671. Cisterna je 26 metrů hluboká a zajímavostí je, že voda do ní je přiváděna z druhé cisterny, umístěné před hradem. Vysoko položená zřícenina poskytuje krásné výhledy do okolní krajiny. Zájemcům o architekturu nabízí torzo hradu velké množství stop, na jejichž základě lze alespoň v duchu vytvořit představu o tom, jak hrad vypadal, kudy se chodilo, kde stávala kachlová kamna, kde schodiště, kam umístili dávní stavitelé nezbytné záchůdky, kam střílny, kam brány a podobně.

Občerstvení
Na pokladně hradu lze zakoupit základní občerstvení - studené a teplé nápoje či drobné pochutiny pro doplnění energie. V souvislosti s otevírací dobou hradu je v letních měsících otevřeno občerstvení na druhém nádvoří hradu s rozšířeným sortimentem. Pro předem plánované akce (svatební hostiny, firemní a kulturní akce) využívá hrad cateringových služeb.

Bezbariérový přístup
Vysoko položená zřícenina gotického hradu vykazuje četná omezení v pohybu hendikepovaných spoluobčanů. Bezbariérový přístup je možný na vnější nádvoří. Cesta vede po jižní straně hradního jádra. Návštěvník se tak dostane ke stavení se studnou a koroptvárně (zde se nachází WC). Přístup do hradního jádra není bez pomoci možný kvůli kamennému schodišti. Přístup do pokladny je rovněž ztížený. Pro vstup do areálu hradu požádejte obsluhu pokladny o odemčení mříží.

Parkování
Parkování na palouku před hradem je zakázáno. Pro odstavení auta využijte parkoviště ve městě, např. v ulici Hradní. Toto parkoviště je od hradu vzdáleno zhruba 600 metrů. Využít můžete dvě varianty pěší cesty. Jedna vede po asfaltové silnici, druhou představuje červená turistická trasa obcházející po úbočí hradní kopec. Na této cestě se nachází i vyhlídka s možností odpočinku.

Cyklisté
Vstup do areálu hradu s jízdními koly není možný. Stojany na kola jsou umístěny před první hradní bránou. 

Mazlíčci
Vstup se zvířecími kamarády je umožněný pouze při respektování základních principů - zvířata musí být na vodítku či ve schránce, majitel je plně zodpovědný za úklid exkrementů a musí dbát na bezpečí ostatních návštěvníků. Za veškeré škody a případná zranění nese plnou odpovědnost majitel zvířete.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu Boskovice.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.