CESTOVÁNÍ / Akce pro děti

Popis: Výstava Digitálium, která je k vidění v brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! až do 30. června 2020.
Výstava Digitálium, která je k vidění v brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! až do 30. června 2020.
Autor / zdroj: Hana Laudátová
25.11.2019

Vstupte do videohry, užijte si vědu v drinku i narozeninovou show

BRNO

Konec listopadu nabízí v zábavním vědeckém parku VIDA! nevšední zážitky. Nová výstava Digitálium zavede zájemce do jedinečného světa videoher. Stačí vstoupit a nechat se oslnit hravou projekcí.

Podoba světů, které se tu otevírají, závisí jen na pohybu rukou návštěvníka. Oslava pátých narozenin centra zase slibuje speciální program pro děti i dospělé. V pátek 29. listopadu na akci VIDA! After Dark se mohou všichni účastníci starší osmnácti let přesvědčit, že za každým drinkem se skrývá opravdová věda. A o víkendu 30. listopadu a 1. prosince si rodiny s dětmi užijí mimořádnou narozeninovou science show a program spojující vědu a umění.

Výstava Digitálium umístěná na galerii VIDA! se pohybuje na pomezí uměleckého díla a počítačové hry. Nabízí přibližně třicet metrů dlouhý interaktivní prostor, kde se nachází pět projekcí 3D modelů lidských hlav. Každá z nich je vysoká téměř tři metry a zájemce zavede do pěti různých digitálních světů.

Vstupte a nechte se oslnit hrou světla a tmy, užijte si proměnlivost linií i barev. Podobu těchto světů máte ve svých rukou. Doslova. Stačí pohybovat rukama a projekce před vámi se mění,“ přiblížil výstavu jeden ze dvou jejich autorů Vladimír Kudělka.

Jste poutníkem, který vše ovládá bez jediného dotyku. Digitálium je temné a přesto plné světla. Každá vaše výprava je neopakovatelná,“ dodal druhý autor výstavy Vojtěch Vaněk.

Oba tito tvůrci, bývalí spolužáci z Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, jsou kapacitami na české scéně herních výtvarníků. O jejich úspěchu svědčí i ocenění jejich her – Vladimír Kudělka získal za hru Rememoried titul Česká hra roku 2015 v kategorii Umělecký přínos české herní tvorbě a o rok později si stejnou cenu v kategorii Nejlepší vizuální stránka odnesl Vojtěch Vaněk za hru Dark Train. Interaktivní výstava Digitálium, která v sobě spojuje herní technologie a umění, vznikla na míru VIDA! science centra a je možné ji v ceně vstupného navštívit až do 30. června 2020.

Pět let existence VIDA! science centra si určitě zaslouží oslavu. V pátek 29. listopadu jsou zváni dospělí na další z akcí po setmění VIDA! After Dark. Tentokrát si na své přijdou všichni milovníci koktejlů, vína, kávy ale i dalších nápojů. „Přijďte se přesvědčit, že za každým drinkem se skrývá opravdová věda. Těšte se na zajímavé ochutnávky, pokusy s alkoholem, fotokoutek, vědu ve víně, barmany z Úplně Všude a živou kapelu DIZZY,“ láká na akci její hlavní organizátorka Aneta Lokajová. Akce VIDA! After Dark: DRINK se koná 29. listopadu od v 19 do 24 hodin, vstupné je 100 Kč.

Své páté narozeniny VIDA! oslaví i se svými nejvěrnějšími fanoušky – s dětmi. Na víkend 30. listopadu a 1. prosince totiž připravila speciální program pro rodiny s dětmi.

„Inspirovali jsme se naší novou výstavou Digitálium a aktivity narozeninového víkendu zaměřili na spojení vědy a umění. Pro malé děti chystáme hravé dílničky s vědeckým tvořením. Vyrobí si například duhový papír, pestrobarevnou záložku nebo barevný kotouč. V Bastlírně kutilové proniknout do počátků fotografování a v zatemnělém sále proměníme energii návštěvníků za pomoci barevných světel a pohybových čidel ve světelné umění. Těšit se můžete i na zajímavý workshop, kde rozehrajete květiny,“ přiblížila akci její koordinátorka Monika Hojdanová.

Během narozeninového víkendu také VIDA! uvede v Divadle vědy zcela mimořádné představení s pokusy, kde diváci uvidí to nejlepší z uplynulých pěti let  –  experimenty se světélkováním, zvukem, odstředivou silou ale i tekutým dusíkem, ohněm či suchým ledem. Aby oslava narozenin byla úplná, je připravený veselý fotokoutek i vědomostní VIDA! kvíz. Program narozeninového víkendu je v ceně běžného vstupného do VIDA! a je možné se ho zúčastnit vždy od 10 do 18 hodin.

Autor / zdroj: Hana Laudátová

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

VYNÁLEZY

3. prosince 1621

Galileo Galilei výrazně zdokonalil svůj dalekohled.

ZDRAVÍ

3. prosince 1967

Jihoafrický chirurg Christiaan Barnard provedl v Kapském Městě první úspěšnou transplantaci lidského srdce.

TECHNIKA

3. prosince 1992

byla odeslána první SMS.