AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: První lednový víkend se pro Jiřího Pernicu z Blanenska stane nezapomenutelným. Objevil
První lednový víkend se pro Jiřího Pernicu z Blanenska stane nezapomenutelným. Objevil
Autor / zdroj: Muzeum Blanenska
17.1.2020

Na Blanensku zahájili rok mincovním nálezem

Blansko

„Začalo to signálem pět centimetrů pod povrchem a šlo to hlouběji,“ říká nálezce mincí Jiří. Se začátkem nového roku se archeologická podsbírka Muzea Blanenska rozrostla o nový přírůstek a nálezci se splnil životní sen. Hromadný nález asi padesáti stříbrných mincí ohlásil ihned po nálezu Jiří Pernica archeologovi blanenského muzea. Při dohledávce společně objevili dalších dvanáct mincí. Díky přístupu nálezce bude moci být poklad v budoucnu představen široké veřejnosti.

První lednový víkend se pro Jiřího Pernicu z Blanenska stane nezapomenutelným. Objevil totiž soubor stříbrných mincí, které poctivě a v souladu se zákonem odevzdal nejbližšímu muzeu. Při dohledávce ve spolupráci s archeologem muzea Markem Novákem se podařilo nalézt další mince. „Kořeny stromů během staletí postupně rozprostřely mince po ploše dvou metrů čtverečních. Největší koncentrace mincí byla v lesní půdě v hloubce od pěti do patnácti centimetrů,“ vysvětlil Novák.

Dle předběžného určení pochází mince ze 16. století, nachází se mezi nimi jeden pražský groš a některé další ražby. V současnosti je soubor bezpečně uložený v muzeu, kde se budou mince čistit a konzervovat. Po nakonzervování a odhalení ražeb bude osloven odborník na numismatiku se žádostí o posouzení. Na jeho základě bude stanovena hodnota mincí, popsány jednotlivé ražby a specifikována datace. „Pro blanenský region jde o velmi cenný nález vzhledem ke své komplexnosti a podchycenému nálezovému kontextu, který se díky včasnému oznámení podařilo zdokumentovat. Takových nálezů u nás není mnoho,“ uvedl dále Novák. Z nálezové situace ve spojení s nálezem samotným lze lépe získat představu o tom, jaké aktivity mohly v 16. století probíhat okolo místa nálezu a které mohly souviset se zdejším osídlením.

Muzeum plánuje mince po jejich odborném zpracování vystavit v expozici a představit je veřejnosti. „Pravým pokladem pro muzeum jsou nejen mince, ale jejich nálezce. Velice si ceníme toho, že upřednostnil hodnotu kulturního dědictví před osobním prospěchem,“ vyjádřila radost z nálezu Pavlína Komínková, ředitelka muzea. V Jihomoravském kraji se spolupráce muzeí a hledačů rozvíjí, spolupráci podporuje krajský úřad i Archeologický ústav, přestože legislativa v této oblasti je zastaralá a nezohledňuje aktuální potřeby a trendy.

Objevitel mincí Jiří Pernica hledá s detektorem již osm let. Po osmi letech se dočkal svého snu a snu asi každého hledače. Z nálezu měl velkou radost: „Samozřejmě, hledání je časově i finančně velmi náročný koníček, ale dělám to proto, že mě to baví. Myslím si, že s poctivostí člověk nejdál dojde a spoluprací s muzeem aspoň pomůžu objevit kousek historie v našem okolí. Teď když vidím, jak nález veřejnost zajímá, že se o něm mluví v rádiích a píše se na internetu, ten pocit si za peníze nekoupíte.“

Autor / zdroj: -cra-

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

VYNÁLEZY25. října 1894

Václavské náměstí v Praze osvětluje elektrické pouliční světlo inženýra Křižíka.

KULTURA25. října 1948

vzniklo v Brně profesionální loutkové divadlo Radost.

VYNÁLEZY25. října 1959

profesor Jaroslav Heyrovský dostal Nobelovu cenu za polarografické metody a jejich využití v analytické chemii (první Čechoslovák).

POZVÁNKA OBRAZEM